Zapraszamy do kontaktu: +48 22 824-03-66 info@aktyw-bhp.pl

Zapewne wiele osób (zarówno pracowników, jak i pracodawców) zastanawia się czy pracownik zatrudniony na stanowisku kierowniczym, ale bez podległych pracowników, musi odbyć szkolenie okresowe BHP dla pracodawców i osób kierujących, czy tylko szkolenie wstępne dla pracowników administracyjno-biurowych. Bardzo istotne jest, aby tę kwestię w sposób jasny i jednoznaczny wytłumaczyć, ponieważ zdarzają się sytuacje, gdy za niedopilnowanie obowiązku przeprowadzenia odpowiedniego szkolenia BHP pracodawcy grozi ukaranie mandatem.

Szkolenia BHP dla osób na stanowiskach kierowniczych

Bardzo ważną informacją jest fakt, że osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym, której nie podlegają pracownicy nie musi odbywać szkolenia BHP przeznaczonego dla osób kierujących pracownikami. W tym kontekście określenie “osoby kierujące pracownikami” oznacza persony, którym przydzielono do pomocy w wykonywaniu zleconych zadań innych pracowników i uczyniono je odpowiedzialnymi za nadzór nad nimi.

Jak wynika z przepisów prawa, obowiązkowi odbycia okresowego szkolenia BHP podlegają pracownicy, pracodawcy oraz inne osoby kierujące pracownikami. Kluczową informacją jest w tym miejscu fakt, iż osoby, którym nie podlegają żadni pracownicy nie muszą odbywać szkolenia dla osób kierujących pracownikami. Jest to bardzo ważne, gdyż zakres tematyczny omawiany na szkoleniu dla osób kierujących pracownikami jest nieco inny niż tematy omawiane na szkoleniu dla osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Szkolenia BHP – dlaczego są tak istotne?

Szkolenia BHP są tak bardzo ważne nie tylko ze względu na ryzyko otrzymania mandatu, ale również (a może i przede wszystkim) ze względu na konieczność odpowiedniego zadbania o zdrowie i życie w czasie wykonywania czynności służbowych. Pracownikowi, który nie przestrzega zasad BHP na terenie zakładu pracy grozi upomnienie, nagana, kara pieniężna lub nawet zwolnienie. Przez swoje nieodpowiednie zachowanie naraża nie tylko siebie, ale i innych, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia wypadku. Bardzo istotny jest w tym miejscu fakt, iż jeśli zostanie udowodnione, że do wypadku doszło wskutek niestosowania się do przepisów BHP, pracownik radykalnie zmniejsza swoje szanse na uzyskanie odszkodowania.

Odpowiedzialność za organizację szkoleń BHP dla pracowników spoczywa na pracodawcy, a przeprowadza je uprawniona do tego zadania jednostka (taka jak na przykład AKTYW BHP).

W jaki sposób wybrać ośrodek szkolenia BHP?

Aby móc wybrać najodpowiedniejszy ośrodek, któremu zleci się przeprowadzenie szkolenia BHP dla swoich pracowników, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim ważne jest, aby wybrać firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, która jest w stanie zagwarantować wysoką jakość szkolenia (przede wszystkim jakość merytoryczną). Warto w tym aspekcie zaczerpnąć opinii osób, które już miały okazję skorzystać z usług konkretnej jednostki. Aspekty, takie jak wiedza instruktorów, profesjonalne podejście, przygotowanie do szkolenia oraz jakość to główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego podmiotu odpowiedzialnego za przeprowadzenie szkolenia BHP.

Bardzo często się zdarza, że wraz ze szkoleniem BHP pracownicy uczestniczą również w kursie pierwszej pomocy oraz ochrony przeciwpożarowej. Warto więc wybierać taką firmę, która oferuje kompleksowość realizowanych działań. Da to gwarancję odpowiednio wyszkolonych pracowników, którzy będą w stanie zareagować we właściwy sposób w bardzo wielu sytuacjach zagrażających zarówno zdrowiu, jak i życiu współpracowników.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

W AKTYW BHP gwarantujemy kompleksowe podejście do każdego Klienta. Dokładamy wszelkich starań, aby szkolenie BHP zostało przeprowadzone w możliwie najbardziej profesjonalny oraz efektywny sposób. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób. Ze swojej strony oferujemy zarówno szkolenia BHP, jak i przeciwpożarowe. Kadra doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników powoduje, że jesteśmy w stanie dostosować się do oczekiwań każdego Klienta.